Joost van den Vondel i Mikołaj Kopernik

Niedawno obchodziliśmy 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Jak wyglądała niderlandzka recepcja dokonań wielkiego astronoma? Dzisiaj pokuszę się o udzielenie krótkiej odpowiedzi na to pytanie.

Na początek należy stwierdzić, że odkrycie dokonane przez Mikołaja Kopernika znał nie tylko matematyk i fizyk Simon Stevin, ale także najwybitniejszy dramatopisarz i poeta siedemnastowiecznych Niderlandów, Joost van den Vondel. Świadczy o tym fragment poematu Bespiegelingen van Godt en Godtsdienst. Tegen d’ongodisten, verlochenaers der Godtheit of Goddelijcke Voorzienigheit (Refleksje nad Bogiem i religią: przeciwko ateistom, zaprzeczającym istnieniu Boga i Opatrzności Bożej, 1662, księga 3):

Mikołaj Kopernik (źródło: wikipedia)

Joost van den Vondel. Źródło: Rijksmuseum

Terwijl Kopernicus het stargewelf houdt staen, 
En om zijn eigene as den aerdtkloot om leert gaen.

Gdy Kopernik sklepienie niebieskie wstrzymuje,
A ziemi wokół własnej osi obracać się nakazuje...  (przeł. M. Polkowski)

Poemat jest próbą ustosunkowania się w duchu wiary do nowych odkryć astronomicznych. Oprócz Kopernika w wierszu pojawia się (z teleskopem) gdańszczanin Jan Heweliusz (1611-1687). Amsterdamski poeta przywołuje mapę księżyca Heweliusza.

Vondel wie, że obraz wszechświata po „rewolucji kopernikańskiej” radykalnie różni się od tradycyjnego modelu ptolemejskiego. Jego odpowiedzią jest synteza aktualnego stanu nauk przyrodniczych i teologii chrześcijańskiej. Domyśla się (już wtedy!), że relacja pomiędzy „wiedzą” a „wiarą” nie będzie odtąd bezproblemowa. Widzi, że wokół niego, w siedemnastowiecznej Holandii, pojawiają się pierwsze symptomy radykalnego racjonalizmu, odrzucającego Objawienie w imię Rozumu podniesionego do rangi absolutu. Wbrew tym zjawiskom intelektualnym Vondel pragnie jednak zachować to, co dla niego najcenniejsze — świadomość, że kosmos, niezależnie od tego, jak go opiszemy i bez względu na to, czego dowiemy się o nim z nowych odkryć, zawsze pozostanie dziełem miłującego Boga-Stwórcy.

Albrecht Rodenbach na 11. Kolokwium Teatralnym

Zapraszam do udziału w 11. Kolokwium Teatralnym, w trakcie którego podzielę się wiedzą o dramacie Studenten van Warschau (Warszawscy uczniowie) Albrechta Rodenbacha i flamandzkiej recepcji Powstania Styczniowego (https://www.polskakompaniateatralna.pl/pracowniateatrologiczna).

Spotkanie to odbędzie się 8 lutego (środa) o godzinie 19.00 w formule online.

Spotkanie poświęcone będzie flamandzkiemu dramatopisarzowi Albrechtowi Rodenbachowi ze szczególnym uwzględnieniem polskich wątków i nawiązań do Insurekcji 1863 roku w jego dramacie Warszawscy uczniowie. Zagadnienia te przedstawi dr hab. Marcin Polkowski, kierownik Katedry Literatury Niderlandzkiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a rozmowę z nim  będzie prowadził prof. dr hab. Andrzej Dąbrówka z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Przewidziana jest również otwarta dyskusja. Jako że Kolokwium będzie się odbywać za pośrednictwem platformy Teams, osoby zainteresowane udziałem w tym wydarzeniu prosimy o przesłanie maila z taką deklaracją na adres: pracownia.teatrologiczna@gmail.com, z którego będziemy mogli Państwu przesłać link do spotkania.

AKTUALIZACJA: Teraz można obejrzeć transmisję z 11. Kolokwium Teatralnego: